Fajerwerki jako prezent? Dlaczego nie!

wrzesień 19, 2016 |  
Kategoria: Dla zmysłów

33_fajerwerki-jako-prezent-dlaczego-nie

Wielu z nas staje przed podobnym dylematem przy wielu okazjach: jak wybrać satysfakcjonujący i oryginalny prezent? Wbrew pozorom to sprawa niełatwa, a mnogość wyboru może przyprawić o zawrót głowy w trakcie szukania idealnej niespodzianki. Dlaczego zatem nie sięgnąć po rozwiązanie, które niemal każdemu sprawi przyjemność?

Kunszt fajerwerków doceniono w połowie średniowiecza – huczne i kolorowe eksplozje cieszyły oczy mieszkańców Państwa Środka już w XI wieku, do Europy trafiły zaś kilkaset lat później, początkowo robiąc zawrotną karierę we Włoszech i powoli docierając do każdego zakątka zachodniej Europy. W Polsce pierwszy pokaz przeprowadzono w 1918 roku, kilka dni po odzyskaniu niepodległości.

Fajerwerki na różne okazje

Nasze możliwości przy organizacji pokazu pirotechnicznego są ograniczone jedynie budżetem, jaki chcemy na taką okazję przeznaczyć. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wynająć profesjonalną firmę, która dysponuje wszelkimi niezbędnymi pozwoleniami i uprawnieniami do wykorzystania fajerwerków o największej mocy (niedostępnych w zwykłej sprzedaży dla zwykłego konsumenta). Można także samodzielnie kupić materiały o mniejszej mocy, choć równie efektowne wizualnie. Stworzenie odpowiedniej kompozycji eksplozji zależy tylko od naszej wyobraźni.

Wybór i zakup

 Sklepy z materiałami pirotechnicznymi nie są bardzo liczne – działalność ta wymaga odpowiednich pozwoleń, a także przeszkolenia pracowników między innymi z użytkowania urządzeń gaśniczych. Taki stan rzeczy daje nam jednak pewność, że zostaniemy profesjonalnie obsłużeni przez ludzi, którzy wiedzą, z czym mają do czynienia.

Sam wybór rodzajów fajerwerków jest zaskakująco duży – chociaż przypadkowy klient nie będzie miał możliwości otrzymania dostępu na przykład do bomb (ładunków wyrzucanych w powietrze za pomocą mechanizmu funkcjonującego w wojskowych moździerzach), to i tak typów ogólnodostępnych ładunków jest sporo. Pierwszym i najbardziej znanym będą fontanny – widoczne niemal na każdym weselu (fontanny tortowe) oraz często na koncertach (wielkie snopy iskier strzelające w górę).

Bardzo popularnym rozwiązaniem są też rzymskie ognie. Ich budowa jest bardzo prosta: w tubie znajduje się kilka lub kilkanaście ładunków, które wylatują w powietrze co kilka sekund i wybuchają na wysokości kilkudziesięciu metrów. W przypadku rakiet mamy do czynienia z pojedynczym ładunkiem wylatującym na znacznie większy pułap.

Sztuczne ognie jako prezent to wciąż rozwiązanie nowatorskie, jednak coraz bardziej popularne. Trudno znaleźć osobę, która nie byłaby usatysfakcjonowana nawet skromnym pokazem, a jego koszty nie są zbyt duże (dobrej jakości fajerwerki można kupić bez problemu za kilkadziesiąt złotych). Kłopotu nie powinno także sprawić znalezienie odosobnionego miejsca. Zdecydowanie warto pamiętać o fajerwerkach, gdy inne pomysły na prezent dla bliskiej nam osoby – jak na złość – nie będą chciały przyjść nam do głowy.