Jakie firany dobrać do salonu?

kwiecień 30, 2021 |  
Kategoria: Bez kategorii

firnayFirany znajdują się w niemal każdym domu i w niemal każdym pomieszczeniu. Choć często w oknach montowane są rolety, to wiele osób i tak nie rezygnuje z firan. Jest tak choćby w przypadku salonu. W tym pomieszczeniu firany pełnią rolę nie tylko praktyczną, ale i dekoracyjną. Wiele osób ma jednak dylemat dotyczący długości firan. Mogą być one bowiem długie bądź krótkie.

Dlaczego warto powiesić firany?

Jak wspomniano, firany w salonie pełnią dwie funkcje. Chronią pomieszczenie przed nadmiarem promieni słonecznych oraz przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Zapewniają zatem prywatność. Poza tym pełnią także funkcję ozdobną i dekoracyjną. Firany stanowią zatem element aranżacji salonu. Jeśli jednak chodzi o funkcję dekoracyjną, to tu podjąć trzeba istotną decyzję. Zawiesić firany krótkie czy długie? Odpowiedzieć na to pytanie jest kluczowa. Firany bowiem mają ogromny wpływ na wygląd całego salonu.

Firany długie czy krótkie?

Niezależnie od tego czy wybierze się firany długie czy krótkie, to pamiętać trzeba, aby w obu przypadkach nie były one za długie. W przypadku firan długich, to powinny one kończyć się tuż nad podłogą. Jeśli bowiem będą opadać na podłogę i na niej leżeć to nie będzie wyglądać to zbyt estetycznie. Dodatkowo zbyt długie firany będą zbierać kurz, a tym samym w dolnej partii będą się po prostu szybko brudzić. Podobnie jest w przypadku firan krótkich. Te kończyć powinny się na wysokości parapetu. Jeśli będą dłuższe to również nie będzie to wyglądać estetycznie. Dobrze jest zatem przed zakupem dokonać odpowiednich pomiarów. Dzięki temu można mieć pewność, że kupi się takie firany, które na pewno będą pasować.

Jaka długość firan w salonie?

Salon to serce każdego domu. To także pomieszczenie reprezentacyjne. To właśnie bowiem w salonie najczęściej przyjmuje się gości. Nie może zatem dziwić, że wybierając firany kierować trzeba się względami estetycznymi. W salonie urządzonym w stylu nowoczesnym bardzo dobrze sprawdzą się firany długie. Dobrze jeśli w tym przypadku firany będą także dość proste. Nie są tu potrzebne żadne falbany wzory czy różnorodne kolory. W przypadku klasycznych aranżacji lepiej jest postawić na firany krótkie. Takie firany nie będą zasłaniać ozdób znajdujących się na parapecie. W salonie urządzonym klasycznie bardzo często na parapetach znajdują się kwiaty. Firany krótkie w żaden sposób nie będą kwiatom przeszkadzać i nie będą ich całkowicie zasłaniać.

Jak zatem widać, wybór firan nie może być przypadkowy. Muszą być one dopasowane do aranżacji całego salonu. Dzięki temu wszystko stanowić będzie spójną całość.