Bony zakupowe jako prezent dla pracownika

wrzesień 21, 2009 |  
Kategoria: Prezentowy poradnik

bonyCzy warto obdarowywać pracowników bonami zakupowymi? Jak wybrać odpowiednie bony, by uzyskać jak największy wzrost efektywności pracownika po otrzymaniu nagrody?

Prezenty wręczane pracownikom za wyniki czy osiągnięcia są nie tylko wyrazem docenienia pracownika – mają też wpływ na podniesienie ich morale i czasowo, wpływają na zwiększenie efektywności pracowników. Wybierając pomysł na prezent dla pracownika, warto więc tak rozważyć opcję zakupów, aby uzyskać zwrotnie z wręczonego pracownikowi upominku jak najwięcej. Coraz bardziej popularne prezenty firmowe to kupony zakupowe, pozwalające pracownikowi na dokonanie zakupu dowolnego produktu do określonej kwoty we wskazanych sklepie. Bony zakupowe oferują nie tylko sklepy typu hipermarket, ale coraz więcej sklepów sieciowych i franczyzowych o różnym asortymencie. Jak wybrać odpowiedni bon zakupowy?

Bony zakupowe to dobry pomysł na prezent dla pracowników. W nagrodę za wyniki, efektywność pracy czy szczególne osiągnięcia, a także w ramach grupowej premii, pracodawca może obdarować pracownika bonami, które pozwolą mu na wybranie sobie samodzielnie prezentu. Jeśli pracodawca kupuje bony dla większej grupy pracowników- prezent ma bowiem charakter premii – wybrać powinien jak najbardziej neutralny i zróżnicowany sklep (najczęściej wybierane są wtedy hipermarkety lub galerie handlowe). W przypadku, kiedy prezent w formie bonu wręczany jest konkretnemu pracownikowi, lepiej, aby pracodawca dostosował bon do płci i zainteresowań pracownika. Innymi słowy mówiąc – jeśli prezent dla pracownika ma być wyjątkową nagrodą, to bon do hipermarketu, na który pracownik zakupi żywność i środki czystości nie jest dobrym pomysłem. Pracownik będzie wprawdzie zadowolony, ale nie aż tak, jak byłby, gdyby otrzymał prezent ze świadomością, że szef wybrał go właśnie dla niego.

Kupując więc bon zakupowy na prezent, pracodawca powinien poświęcić odrobinę czasu i dopasować bon do pracownika. Zasada może być prosta – dla kobiety zawsze dobrym pomysłem będzie bon zakupowy do sklepu kosmetycznego, dla mężczyzny do sklepu z artykułami sportowymi bądź elektroniką. Taki drobny gest, jak personalizacja prezentów dla pracowników na wyjątkowy wpływ na ich morale.