Dyskretna rola światła. Oświetlamy kuchnię

Sierpień 9, 2016 |  
Kategoria: Rodzinnie

kuchniaOświetlenie kuchni to nie tylko kwestia efektownej aranżacji. Odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła jest ważne również ze względów bezpieczeństwa. Lampy wiszące, stojące, wbudowane lub liniowe LED – każde z tych rozwiązań ma do spełnienia konkretną funkcję.

Podczas codziennego przygotowywania posiłków stykamy się z urządzeniami elektrycznymi i gazowymi, korzystamy też z ostrych narzędzi, parzymy wodę na herbatę. Każda z tych czynności naraża nas na skaleczenia czy oparzenia. Właściwe oświetlenie strefy roboczej może nas przed tym wszystkim uchronić.

Najważniejsze w każdej kuchni jest światło naturalne. Słońce wpadające przez okna nie tylko rozjaśnia przestrzeń, lecz także podkreśla kształt brył, wszelkie skosy i załamania, dopełniając obrazu pomieszczenia. Wpływa to także pozytywnie na nasze samopoczucie. Rozproszone światło dzienne idealnie doświetla blaty i przestrzeń roboczą, nie wywoła jednak wrażenia nadmiaru ciepła. Późnymi wieczorami lub w pochmurne, słotne dni przyda nam się w kuchni dodatkowe, sztuczne źródło światła. Tutaj mamy do dyspozycji trzy różne rodzaje oświetlenia: ogólne, miejscowe i dekoracyjne. To, jakiego użyć, zależy wyłącznie od naszych preferencji i tego, w jaki sposób korzystamy z kuchni najczęściej.

Oświetlenie ogólne

Ten rodzaj oświetlenia to przede wszystkim lampy sufitowe i ma on zasadniczo znaczenie użytkowe. Montujemy je zazwyczaj na środku sufitu (lub wbudowujemy w niego), nad stołem jadalnianym lub nad wyspą, nad którą nie umieściliśmy okapu. Zamiast jednej dużej lampy wiszącej możemy użyć kilku mniejszych, na przykład reflektorów halogenowych lub LED, które mocujemy na szynie, listwie lub w podwieszanym suficie. Ważne jest, by światło lampy ukierunkować tak, żeby nie padało w stronę podłogi czy pustego miejsca. Włącznik oświetlenia ogólnego umieszczamy tuż przy wejściu do kuchni. W przypadku lamp oświetlających wyspę włącznik umieszczamy przy wyspie (dużą pomoc w niełatwym temacie aranżacji wysp kuchennych uzyskamy np. na portalu Zmieniamy Miasto).

Oświetlenie miejscowe

Przy projektowaniu kuchni architekci coraz chętniej wybierają oświetlenie liniowe LED jako oświetlenie miejscowe. Listwy LED-owe montuje się pod szafkami lub wbudowuje w nie. Trzeba przyznać, że rozwiązanie to ma funkcję nie tylko użytkową, ale również dekoracyjną – oświetla nam strefę blatów, podkreślając jednocześnie kształt zabudowy meblowej, jej fakturę i kolor. Bardzo dobrze komponuje się z aranżacjami nowoczesnymi. Światła LED-owe znajdują też zastosowanie we wnękach w suficie, wszelkiego typu szczelinach, a także we wnętrzach szuflad i szafek, na przykład jako osobny system oświetlenia wysokiej zabudowy typu garderobianego. Jako oświetlenie miejscowe sprawdza się również okap kuchenny, którego nowoczesne wersje wyposażane są w energooszczędne oświetlenie LED. Światło kierowane z okapu wprost na płytę grzewczą stwarza nam komfortowe warunki do gotowania. Okap taki możemy umieścić również nad wyspą, lampę sufitową przesuwając wówczas znad wyspy w kierunku przestrzeni jadalnianej.

Istotne znaczenie przy oświetlaniu blatów kuchennych ma temperatura barwowa światła, która powinna być możliwie najbardziej zbliżona do temperatury światła dziennego. Im jaśniejsze światło, tym lepiej będzie nam przy nim przygotowywać posiłki. Włączniki oświetlenia LED-owego montujemy przy szafkach, ewentualnie instalujemy czujniki ruchu.

Oświetlenie dekoracyjne

Ten typ oświetlenia odpowiedzialny jest przede wszystkim za tworzenie nastroju w kuchni. Temperatura światła dekoracyjnego nie musi być tak jasna jak w przypadku oświetlenia strefy roboczej i blatów. Funkcję oświetlenia dekoracyjnego pełnią przede wszystkim oprawy podszafkowe LED montowane we wnękach i witrynach. Ale nie tylko, bowiem coraz silniejszy staje się trend, zgodnie z którym zestaw typowego oświetlenia kuchennego uzupełniają lampy do tej pory kojarzone wyłącznie z wyposażeniem pokoju lub wręcz gabinetu. Zatem w celu doświetlenia przestrzeni w aranżacjach kuchennych śmiało możemy użyć lamp stołowych, podłogowych, a nawet biurkowych.