Tradycje Bożego Narodzenia, czyli jak się przygotować do świąt

sierpień 3, 2016 |  
Kategoria: Okazyjnie, Rodzinnie

Atmospheric Christmas window sill decoration

Boże Narodzenie to czas magiczny. Przyznają to zarówno głęboko przeżywający święta chrześcijanie, jak i osoby, które obrzędy i tradycje związane ze świętami widzą jedynie w świeckim wymiarze. A tradycji tych jest całkiem sporo.

W Polsce najważniejszym dniem świąt jest Wigilia Bożego Narodzenia. W tym dniu w każdym domu szykuje się uroczystą kolację, zwaną wieczerzą wigilijną. Zgodnie z tradycją, na stole tego dnia nie ma mięsa, podaje się jedynie potrawy postne. Królują ryby, barszcz czerwony, pierogi z kapustą lub sama kapusta, kompot z domowych owoców, a także ciasta, przede wszystkim te przyrządzone na bazie maku. Zgodnie z tradycją na stole powinno stanąć dwanaście potraw, każdej trzeba spróbować. Do Wigilii siada się, gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka.

Początek wieczerzy wigilijnej to czas łamania się opłatkiem. Jako pierwszy powinien to uczynić senior rodziny, dopiero po nim kolejno pozostali biesiadnicy. Dzielenie się opłatkiem to okazja do zażegnania wszelkich sporów, zapomnienia urazów, darowania win. Jeśli z jakichś powodów nie można było złożyć życzeń osobiście, na kilka dni przed świętami wysyłano karty świąteczne, na których ręcznie pisano życzenia. Dziś, w dobie internetu, zwyczaj wysyłania papierowych kart powoli zanika. Coraz modniejsze jest składanie życzeń przez internet. Eleganckie karty świąteczne można znaleźć na www.Kartkaswiateczna.pl.

Tradycyjnie przy stole wigilijnym powinna zasiadać parzysta liczba gości. Nieparzysta jest znakiem, że jednego z nich spotka coś złego w przyszłym roku. W staropolskiej tradycji jak ognia unikano sytuacji, gdy przy stole zasiadało trzynaście osób. Nakrywając stół zawsze trzeba dostawić jedno dodatkowe nakrycie dla zbłąkanego wędrowca. Ma to symbolizować miejsce dla nowonarodzonego Jezusa, dla którego zabrakło miejsca w gospodzie.

Nikt nie wyobraża sobie świąt bez choinki i prezentów. Choinka jest stosunkowo nową tradycją, która narodziła się w XV wieku w Niemczech. Do Polski zawitała kilka wieków później. Chrześcijanie ubierają choinkę na pamiątkę pierwszych rodziców, Adama i Ewy, którzy w tym dniu obchodzą swoje urodziny. Gest ten ma symbolizować utracone drzewo życia, być przypomnieniem nauki, jaka płynie z ich historii. Daje też nadzieję, na nieśmiertelność, jaką ofiarowuje nam Bóg. Z kolei składane pod choinką prezenty „od świętego Mikołaja” to nawiązanie do dobroczynności biskupa o tym samym imieniu.