Prezent na ślub – ile kosztują prezenty ślubne?

lipiec 14, 2016 |  
Kategoria: Okazyjnie

prezent-na-slub-prezent-slubny

Wybranie odpowiedniego prezentu na ślub to zawsze spore wyzwanie. Ile powinno wydać się na prezent ślubny? Skąd wziąć pomysł na prezent? Podpowiadamy jak uniknąć nietaktu w ten wyjątkowy dzień!

Ile powinno się przeznaczyć na prezent ślubny?

Dużo zależy od tego, czyj to ślub. Trochę inaczej podejdziemy do bliskich przyjaciół i rodziny, a inaczej do znajomych z pracy lub kuzynki nie widzianej od lat. Warto też pamiętać, że jeśli jesteśmy zaproszeni tylko na ślub, to nie mamy obowiązku wręczania prezentu innego niż kwiaty i dobre życzenia. Zwykle zakłada się, że młodzi liczą na zwrot kosztów wesela w kopertach i prezentach, ale to nie wyjaśnia tego, jakiej kwoty oczekuje się od nas – nie wiemy przecież, czy wesele kosztowało 5 czy 25 tysięcy złotych! Dlatego przyjęło się, że koszt zaproszenia jednej osoby, to minimum 200-300 zł. To oznacza, że standardowa koperta w prezencie ślubnym to 400-600 zł od pary. Jak na jednorazowy wydatek, to niemało.

 

Pożyczki internetowe – skąd wziąć pieniądze na prezent

Prezent na ślub za 500 zł to znaczna pozycja w budżecie większości z nas. A że na prezentach tego typu nie wypada oszczędzać, dobrze jest pomyśleć o nim kilka miesięcy wcześniej, żeby zdążyć odłożyć trochę pieniędzy. Możemy też spróbować umówić się z innymi gośćmi na jeden większy prezent, na który złoży się kilka par. Jednak jeśli zostawiliśmy sobie zakup prezentu ślubnego na ostatnią chwilę i zaskoczył nas brak odpowiednich funduszy, z pomocą przyjdą pożyczki internetowe, dzięki którym szybko załatamy tę niewygodną dziurę w budżecie. Małą kwotę szybko zwrócimy z kolejnej wypłaty, a dzięki temu unikniemy ślubnej wpadki.

 

Czy prezent ślubny musi być drogi?

Osoby, które chcą uniknąć niezręcznej sytuacji, a jednocześnie przeznaczyć na ślub mniej pieniędzy, często decydują się na zakup prezentu, zamiast wręczania koperty. Wiele młodych par decyduje się też na stworzenie listy pożądanych prezentów. Dzięki temu unikają powtarzających się prezentów i dostają tylko to, co faktycznie będzie im potrzebne. To rozwiązanie ma też minusy – jak chociażby to, że zwykle ta lista zawiera rzeczy dość drogie. Jako że ślub często wiąże się również z urządzaniem nowego, wspólnego mieszkania, na liście znajdziemy sprzęty RTV i AGD (od 500 zł do nawet 3000 zł), serwisy kawowe i obiadowe (dobrej jakości zestaw dla 6 osób to wydatek rzędu 1000-2000 zł), a także pościel (500 zł) lub komplet garnków (od 800 zł do 2500 zł). Oczywiście, te tańsze opcje znikną z listy szybciej i przy ograniczonym budżecie będziemy i tak skazani na samodzielne wymyślenie oryginalnego prezentu. Dobrze jednak nie przesadzać z oszczędnością – w dobie powszechnego dostępu do internetu i wyszukiwarek produktów, łatwo sprawdzić ile dana rzecz kosztowała. I choć takie „sprawdzanie metek” prezentów uznawane jest za nietakt, wiele osób to robi i za jeszcze większy nietakt może nam być poczytane wręczenie np. bratu i bratowej prezentu za 50-100 zł…

 

Pomysł na prezent ślubny – gdy nie wiemy co wybrać

Jeśli państwo młodzi nie stworzyli listy i rozważamy własne pomysły na prezent, dobrze jest kierować się kilkoma prostymi zasadami:

  • Śmieszne prezenty to nie ta okazja. Nawet jeśli para to nasi bardzo bliscy przyjaciele, z którymi potrafimy się śmiać ze wszystkiego, to tego dnia kpiny i żarty nie są mile widziane.
  • Tańszy prezent + koperta z pieniędzmi. Dobre obyczaje nie zabraniają łączenia tych form, a to dobre rozwiązanie, kiedy czujemy, że nasz zakup jest nietaktownie tani.
  • Oryginalne prezenty. Coś unikalnego, stworzonego z myślą o tej właśnie parze, to bardzo miły akcent, ale sprawdzi się tylko wtedy, gdy znamy obdarowywanych bardzo dobrze i mamy 100% pewności, że prezent wywoła szczery uśmiech.
  • Prezent w późniejszym terminie. Obietnica, że młodzi dostaną od nas prezent za miesiąc lub dwa, „bo teraz krucho z kasą”, może być odebrana wręcz jak obraźliwa. Co prawda, bliscy zapewne nie skomentują tego w żaden sposób, ale na pewno będzie im przykro i mogą zwątpić w nasze szczere intencje.