Jak wybrać książkę na prezent?

lipiec 18, 2010 |  
Kategoria: Prezentowy poradnik

ksiazkaKsiążka w prezencie jest często naszą ostatnią deską ratunku – zwłaszcza kiedy nie zdążyliśmy wybrać prezentu i w ostatniej chwili wpadamy do galerii handlowej. Jak jednak wybrać książkę tak, aby nasz prezent okazał się udany?

Ulubiony pisarz

Częstym pomysłem na prezent książkowy jest zakup ostatniej pozycji wydawniczej ulubionego przez naszego solenizanta pisarza. Takich pomysłów lepiej unikać, chyba że mamy absolutną pewność, że osoba ta jeszcze książki tej nie ma. Dlaczego? Otóż prawdziwy pasjonat literatury, w momencie w którym jego ulubiony pisarz wydaje kolejną książkę, kupuje ją w kilka dni po premierze. Jeśli więc od wydania książki minął miesiąc lub dwa, nasz solenizant na pewno książkę ową już czytał.

Albumy w prezencie

Wydawnictwa albumowe, choć pięknie wydane i nierzadko bardzo interesujące, są pomysłem dobrym jedynie w sytuacji, w której dać mamy prezent niezobowiązujący i nie osobisty. Dając wybranej osobie album mówimy „nie miałem pojęcia co Ci kupić”. Wyjątkiem są te pozycje, które traktują o pasji naszego solenizanta.

Bestsellery

Częstym sposobem na prezent książkowy jest zakup popularnego bestselleru. Pomysł niezbyt udany, zwłaszcza jeśli nie mamy pojęcia o czym traktuje książka, którą nabywamy. Taki prezent pokazuje, że jesteśmy sztampowi i za taką też osobę uważamy naszego solenizanta.

Jeśli chcesz kupić książkę w prezencie:

  • zorientuj się jaki typ literatury ceni solenizant – wystarczy, że przejrzysz książki które ma na półce, lub zapytasz osoby, z którą osoba której kupujesz prezent jest blisko.
  • wybierz pozycję, którą znasz i cenisz lub sprawdź jakie opinie ma książką którą zamierzasz kupić (np. w Internecie). W ten sposób zminimalizujesz ryzyko kupienia kiepskiej książki.
  • zwróć uwagę na jakość wydania – jeśli chcesz by prezent wyglądał bardziej okazale wybierz twarde okładki lub obwolutę
  • unikaj ulubionych pisarzy solenizanta – z dużą dozą prawdopodobieństwa, kupisz dubla
  • pamiętaj o dedykacji – wtedy książka stanie się prezentem pełnym i na całe życie