Prezent dla alergika, o czym pamiętać przy zakupie?

grudzień 19, 2009 |  
Kategoria: Prezentowy poradnik

prezent-dla-alergikaZakup prezentu dla osoby z alergią nie jest sprawą prostą. Bardzo łatwo kupić coś, co nie będzie dla alergika odpowiednie i spowoduje nasilenie choroby. Nie znając dokładnych alergenów (która ma tendencje do rozszerzania się) można doprowadzić do pogłębienia choroby. Dlatego warto kilku rzeczy po prostu unikać i nie wybierać ich alergikowi na prezent.

Kosmetyki
Najbezpieczniej unikać wszelkiego rodzaju kosmetyków – począwszy od perfum, przez balsamy i żele do kąpieli aż po kosmetyki kolorowe. Barwniki, konserwanty, metale, olejki eteryczne i wszelkie inne chemiczne składniki mogą wywołać reakcję alergiczną. Z tego powodu – nie znając dokładnie zawartości kosmetyczki alergika lepiej unikać jakichkolwiek kosmetyków. Jeśli jednak bardzo zależy ci na prezencie z tej kategorii, zwróć uwagę na to, jakich kosmetyków używa alergik (aby móc porównać w aptece czy sklepie kosmetycznym ich skład) oraz wybieraj kosmetyki hipoalergiczne. Wszelkie kosmetyki z najniższych półek, są absolutnie zakazane.

Biżuteria
Alergicy mogą mieć uczulenie nie tylko na nikiel, ale nawet na srebro. Zwróć uwagę na to, jaką biżuterię nosi alergik – to da przesłanki do tego, by wiedzieć, które materiały są bezpieczne. Wybierać trzeba zawsze tylko szlachetne materiały, a taniej biżuterii alergikowi nie kupować.

Czekoladki, ciasteczka i cukierki
Konserwanty zawarte w czekoladkach, orzeszki arachidowe i różnego rodzaju inne dodatki również mogą powodować uczulenia. Jeśli koniecznie chcemy kupić alergikowi coś słodkiego, wybierać należy produkty naturalne, pozbawione konserwantów i dla bezpieczeństwa również bez bakalii.

Kadzidełka, świece
Olejki eteryczne dodawane do kadzidełek oraz świec, mogą powodować podrażnienie górnych dróg oddechowych. Takich prezentów alergikowi więc nie kupujemy, nawet jeśli na jego półce widzimy zapachową świecę (może to być stary prezent od kogoś, który nigdy nie jest używany). Poza tym, jeśli nawet to co alergik ma w domu go nie uczula, trudno założyć, że kupimy świecę czy kadzidło o takim samym składzie chemicznym.

Odzież
Jeśli nie wiemy, na co konkretnie alergik jest uczulony, nie kupujemy ubrań. Najczęściej, uczulająca jest wełna, ale poza tym, na pogłębienie alergii mogą wpłynąć różne sztuczne tekstylia. Jeśli bardzo chcemy kupić coś z garderoby w prezencie, wybierzmy materiały naturalne, bez domieszek – len, bawełnę.

Gadżety do domu
Akcesoria do domu to dość częsty pomysł na prezent – alergikowi nie kupujemy jednak niczego, co jest tekstylne. Zwracamy też uwagę na przedmioty lakierowane – zawarte w niektórych lakierach i farbach środki, mogą powodować uczulenia.

fot.:evah smit/SXC.hu