Złe pomysły na prezent dla dziecka

smutne-dziecko-prezentyW czasie Świąt nie możemy zapomnieć o naszych najmłodszych – to właśnie dzieci najmocniej czekają co roku na Mikołaja oraz Gwiazdkowe prezenty. Wybór zabawek jest obecnie ogromny. Mamy nie tylko lalki, misie i klocki, ale również różnorodne zabawki kreatywne, wspomagające rozwój i uczenie się dziecka. Jest zatem w czym wybierać. Trzeba tylko wybierać z głową. Czego zatem nie kupować dziecku pod choinkę? Jakie pomysły na prezent dla dziecka są nietrafione?

Zwierzęta

szczenieJeśli nie uzgodniliśmy tego z rodzicami dziecka, nie kupujmy mu żadnych żywych stworzeń. Nawet jeśli miały to by być mało wymagające patyczaki. Zwierzę w domu, to spora odpowiedzialność, która w przypadku małych dzieci (do 10 roku życia) zawsze spada na rodziców. Jeśli jesteś rodzicem, to kwestię zakupu zwierzaka przemyśl dokładnie. Po gwiazdce i kiedy emocje już opadną, psiakiem, kotkiem czy chomikiem będzie trzeba się opiekować. Zwierzę też kosztuje, musisz więc na jego potrzeby zaplanować miejsce w budżecie.

Prezenty głośne

Bębenek, wrzeszczący kurczak, cymbałki – za takie prezenty dziecko cię pokocha, a jego rodzice i sąsiedzi znienawidzą. Jeśli masz zamiar kupować zabawki wydające dźwięk, również skonsultuj to z rodzicami i najpierw zastanów się, czy wytrzymasz w towarzystwie dziecka i zabawki 2 godziny wigilijnej kolacji.

Prezenty dla dzieci (i rodziców)lyzwy

Bilet do cyrku, domek dla lalek do składania, łyżwy – te prezenty cieszą dziecko, które jednocześnie zaczyna zamęczać rodziców prośbą o wyjście do owego cyrku / złożenia domku / wyjścia na łyżwy. Jeśli prezentem, który chcesz wręczyć dziecku, nie może się ono bawić samodzielnie, albo skonsultuj jego zakup z rodzicami, albo sam zaplanuj czas na łyżwy z dzieckiem, bądź skręcenie domku dla lalek.

Zabawki standardowe

Miś, klocki, resorak – takich zabawek każdy 10 latek ma na kopy. Zamiast kupować kolejną zabawkę do kolekcji, którą dziecko będzie bawić się 15 minut wybierz zabawkę nietypową. Nie szukaj zabawek w hipermarketach czy sieciach handlowych – są spore szanse, że dziecko taką zabawkę już ma. Sprawdź te mniej znane marki jak Haba, Djeco, Vilac, Baghera. Jeśli jesteś rodzicem, wybierz zabawkę dostosowaną do umiejętności poznawczych Twojego dziecka i pozwól mu bawić się rozwojowo.

Odzież

buty-dzieckoOdzież bywa trudnym prezentem gwiazdkowym dla dziecka. Z reguły, oczekuje ono zabawek i gier a nie nowej piżamki czy spodenek. O ile jeszcze ładna sukienka, czy buciki mogą zadowolić dziewczynki, o tyle chłopcy nie będą zachwyceni sweterkiem czy skarpetkami – choćby były najsłodsze na świecie. Starajmy się więc dziecku odzież kupować na bieżąco, a nie jako prezent pod choinkę.

fot.:SXC (mike gieson)