Jak wybrać cyfrową ramkę do zdjęć

lipiec 27, 2009 |  
Kategoria: Elektronicznie, Prezentowy poradnik

ramka-joboCyfrowe ramki do zdjęć to jeden z najpopularniejszych prezentów elektronicznych ostatnich miesięcy. Jest to taki typ prezentu, który ma bardzo szerokie możliwości wykorzystania – ucieszy się z niego zarówno dziecko, nastolatek, jak i biznesman w średnim wieku. Ramka cyfrowa to świetny pomysł na prezent na 18stkę, prezent ślubny czy ciekawy pomysł na prezent dla nauczyciela Ramek na rynku jest sporo, a wiele firm zajmujących się produkcją elektronicznych gadżetów oraz akcesoriów fotograficznych wprowadza je do swojej oferty.

Na co zwrócić uwagę kupując cyfrową ramkę do zdjęć?

Wielkość ramki
Na rynku dostępne są ramki o różnej wielkości ekranu – od 7″ do 12″ – ramkę warto więc dobrać pod kątem ilości zajmowanego miejsca na biurku czy regale. Najpopularniejsze są ramki 8″.

Wielkość pamięci
Ramki mają wbudowaną pamięć, bądź możliwość wpięcia karty pamięci MicroSD (lub kart innych formatów – CF, MMC, MS) -im większa pojemność pamięci, tym więcej zdjęć może być prezentowanych na wyświetlaczu ramki

Komunikacja
Wszystkie ramki mają komunikację za pomocą portu USB, niektóre są dodatkowo wyposażone w wi-fi co pozwala na bezprzewodowe przesyłanie obrazów.

Ekran
Wybierając ekran zwracamy uwagę na rozdzielczość matrycy (im większa tym lepsza jakość zdjęć), kąt widzenia (im większy tym wyraźniej widać zdjęcia z różnej perspektywy), jasność, kontrast

Format plików
Najprostsze ramki wyświetlają pliki w formacie .jpg. Bardziej zaawansowane posiadają możliwość wyświetlania także innych formatów plików graficznych (BMP, , plików video (avi, DivX, mov) a nawet plików muzycznych. Kupując ramkę z wbudowanymi głośnikami warto sprawdzić, czy oferuje ona tryb odtwarzania zdjęć z podkładem muzycznym.

Na koniec warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje:

  • rodzaje pokazów zdjęć,
  • efekty kolorystyczne – niektóre ramki mogą wyświetlać kolorowe zdjęcia jako sepie lub zdjęcia czarno-białe),
  • sposób ustawienia (podpórka, możliwość montażu na ścianie, regulacja kąta nachylenia ekranu),
  • sposób zasilania (najbardziej optymalne jest zasilanie zarówno bateryjne jak i sieciowe), wbudowany timer lub zegar umożliwiający wyłączenie ramki w określonych godzinach, co oszczędza energię,
  • wymienne obudowy ramki – pozwalające na dopasowanie koloru ramki do wystroju pomieszczenia.

Ceny ramek dostępnych na rynku są bardzo różne – od prostych ramek mniej znanych producentów dostępnych już w cenie niewiele powyżej 100 zł do zaawansowanych ramek odtwarzających praktycznie wszystko, w cenie nawet 1000 zł.