Jak wybrać prezent urodzinowy dla kogoś, kogo nie znamy?

czerwiec 23, 2009 |  
Kategoria: Prezentowy poradnik, Wyróżnione

Kupowanie prezentu dla bliskiej osoby, nie zawsze jest łatwe – a przecież wiemy co ta osoba lubi, czym się pasjonuje, jakie są jej ulubione kolory, zapachy, hobby. Mimo tego, nie raz spędzamy sporo czasu na szukaniu odpowiedniego prezentu. Jeszcze trudniej jest kupić prezent dla kogoś, kogo kompletnie nie znamy – jest to bowiem świeża znajomość, lub znajomość ograniczona do kilku obszarów tematycznych (np. pracy) w związku z czym, o upodobaniach takiej osoby nie wiemy nic.
Jak poradzić sobie z takim problemem?

Jeśli nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się niczego o upodobaniach solenizanta, pozostaje nam poruszanie się w kręgu prezentów standardowych- ale uwaga – niektóre standardowe prezenty (jak płyty czy książki) wcale nie będą trafione – właśnie przez to, że nic o tej osobie nie wiemy! Oto kilka propozycji mniej i bardziej typowych:

czekoladki

Czekoladki
Bombonierki, pralinki, czekoladki to praktycznie zawsze dobry prezent. Lubią je wszyscy a jedyne ryzyko wiąże się z tym, że osoba którą obdarowujemy jest na diecie, lub jest diabetykiem – nikt jednak pudełka czekoladek nie będzie miał za złe.
Jakie czekoladki kupić? Przede wszystkim ładnie zapakowane. Jeśli prezent ma być bardziej ekskluzywny, można skusić się na komplet czekoladek belgijskich, jeśli nie chcemy wydawać za dużo, wystarczy pudełko ferrero roche, lub zwykłą bomboniera.

Zdrapki
Zdrapki czy kupony lotto to dość niebanalny, a jednocześnie niezobowiązujący prezent. Nawet osoba, która na co dzień nie kupuje zdrapek i nie bierze udziału w loteriach finansowych z ciekawością sprawdzi, co kryje się pod kuponami. A jeśli dodatkowo wygra cokolwiek, na pewno -prezent od nas zapamięta na długo. Minusem tego rozwiązania jest dokładna prezentacja kwoty, jaką za prezent zapłaciliśmy.

wino

Wino
Wino to standardowy prezent nadający się praktycznie dla każdej, pełnoletniej osoby. Wino, często jest prezentem na ostatnią chwilę. Nawet jeśli traficie na osobę, która wina nie pija – nie szkodzi – wino w domu jest zawsze potrzebne. Jeśli traficie na konesera…będziecie mieć temat do rozmowy.
Wino najlepiej wybrać neutralne – czerwone półwytrawne, bądź białe półwytrawne. Nie kupujemy wina, którego cena wynosi mniej niż 30zł. Jeśli na winie się nie znamy, wybierzmy na zakupy profesjonalny sklep (a nie przydrożną budkę z piwem). Warto też (na wypadek trafienia na znawcę) zapamiętać rejon pochodzenia wina oraz szczep. Oczywiście koniecznie trzeba wino zapakować elegancko.

swiece

Zapachowe mydła i świece
Tego typu gadżety bardziej pasują na prezent dla kobiety. Zapach wybieramy jak najbardziej neutralny (unikając zapachów mało popularnych) i dbamy o ładne opakowanie. Mydła czy świece są bezpieczne – nawet jeśli trafimy na osobę mało romantyczną (nie lubiącą świec) czy alergika (uczulenie na mydło) zawsze są to prezenty, które taka osoba może wykorzystać inaczej (mydło zapachowe w łazience dla gości) lub podarować innej osobie.

Kupon preznetowy
Kupony prezentowe, pozwalające na samodzielne wybranie sobie prezentu do ustalonej kwoty to nowość na Polskim rynku. Proponuje je jednak już kilka sieci handlowych. Taka forma prezentu nie jest wprawdzie uznawana za elegancką, ale jest znacznie bardziej użyteczna niż zestaw porcelanowych figurek, czy płyta CD (znienawidzonego przez solenizanta zespołu). Z kuponem prezentowym nie da się nie trafić w gusta – bo solenizant sam wybiera to co chce dostać- my tylko wybieramy branżę.